Zahradničení v bytě

Zahradničení v bytě

Anna Fenclová

Zahradničení v bytě

Circlle není pouze značka etického oblečení, jedná se také o komunitu lidí, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. U každého snaha žít více „zeleně“ začíná různě. Někdo jako první krok k udržitelnému a ekologickému životu zvolí nákup Biopotravin, někdo začne užívat organickou kosmetiku a jiní zase nakupují oblečení, které je šetrné k planetě. Určitě budete souhlasit s tím, že u jednoho krůčku k více ekologickému způsobu života to nezůstane a začneme chtít žít lépe ve všech směrech.  Dalším naším tipem, jak se k tomuto cíli přiblížit je tvořit vlastní zeleň, pěstovat zeleninu a ovoce, díky čemuž ulevíte životnímu prostředí, snížíte uhlíkovou stopu a zaručujeme vám, že vlastnoručně vypěstovaná jahoda je sladší 100x než ta koupená.

Pro začátek upozorňujeme, že tento článek není pro ty, co žijí v domech s krásnou zahradou a v pěstování, sázení, stříhání a jiných zahradnických činnostech se již vyznají. Především chceme ukázat cestu začátečníkům a těm, kteří žijí v malých bytech uprostřed sídliště. To, že nevlastníte zelené lány, neznamená, že nemůžete přispívat k zelenějšímu životu ve městě. 

Co všechno lze pěstovat doma?

Nebudeme si nic nalhávat. Byt, ke kterému patří balkon je pro pěstování vlastních rostlin velkou výhodou. Všichni již ze základní školy víme, že rostliny potřebují přirozené světlo a dostatek vzduchu. Z tohoto hlediska je tedy balkon nejlepší volbou. Naštěstí k zahradničení v bytě v současné době a moderním technologiím můžete použít jakoukoliv obytnou část našeho bytu. Nicméně, než se pustíte do zakládání zahrady v bytě, zvažte předem své možnosti a zodpovězte si několik otázek. Co od této domácí zahrady očekáváte? Jaké rostliny chcete pěstovat? Ale hlavně – jaké podmínky by taková zahrada v bytě vyžadovala a jste schopní jí je poskytnout?

Byt s balkonem/terasou

Pokud vlastníte velmi teplý balkon situovaný na jih, tak doporučujeme středomořské rostliny, a především bylinky, jako jsou oregano, rozmarýn, tymián dále také bazalka nebo šalvěj. Jsou velmi odolné a zajistí perfektní chuť všem vaším nejen italským receptům.

Jestli vaše balkonová zahrádka směřuje na východ, tak ze zeleniny a ovoce jsou vhodné́ například jahody, salát, hrášek nebo kedlubny. Na balkoně̌ situovaném na západ se bude dobré dařit většině bylinek, rajčatům nebo jahodám. Na větším balkóně, pokud není severní se bude dařit například i rybízu a dnes jsou už vyšlechtěné i jabloně a hrušně pro pěstování v nádobách. Dáváte-li přednost květinám pak na balkoně nikdy neuděláte chybu s muškáty, kterých je nepřeberné množství druhů. Vnitřní prostory jsou vhodné́ zejména pro pěstování kaktusů a sukulentů, těm vyhovují jižně̌ orientovaná́ okna. Okna na východ miluje africká fialka. Bez větších problémů, ale v bytě můžete pěstovat také begónie nebo lopatkovec.

Udělejte si z vašeho balkonu oázu klidu

Když správně vyberete všechny prvky vaší městské zahrady můžete nejen docílit zelenějšího života, ale i krásného a využitého prostoru, který vám bude dělat radost každý den. Pokud chcete být ještě více eko, můžete pro výzdobu vašeho balkonu využít staré předměty, jako jsou nepotřebné hrnce a hrnky nebo dřevěné přepravky, ze kterých se stane stylové místo pro vaše zelené poklady. Doporučujeme nádoby s odtokem, aby rostliny nehnily. Pokud jí váš „nový“ květináč nemá, pomocí vrtačky nebo nože ji můžete snadno vytvořit.

Bohužel ani hlínu si v dnešní době nemůžete vzít, kde se vám zamane. Půda v parcích a okolní městské přírodě totiž obsahuje hmyz, chemikálie a zárodky nemocí, které mohou rostlinám ublížit. Vhodnou půdu pro rostliny pěstované doma samozřejmě můžete pořídit v obchodě. Pokud chcete být uvědomělejší a ušetřit peníze, vytvořte si vlastní směs. Pro tu budete potřebovat 1 díl kokosové rašeliny, 1 díl vermikulitu (nebojte je to minerál, který se využívá pro úpravu půdy) a 2 díly kompostu. Všechny složky jsou dostání ve většině zahradnictví. Kokosovou rašelinu namočte, smíchejte ji s vermikulitem a pořádně promíchejte, poté přidejte kompost.

Vermikompostéry

Vlastní kompost si můžete zajistit jednoduše i doma pomocí žížal a pár dalších potřeb. Pokud nechcete investovat stačí plastová krabice s víkem a miskou. Miska by měla sloužit pro zachycení unikající tekutiny z kompostéru. Velikost vašeho DIY kompostéru záleží pouze na vás. Do horního víka provrtejte dostatečné množství dírek o průměru tužky. Jako substrát a útočiště pro vašeho žížalky můžete využít odpad ze skartovačky, které namočíte do vody a necháte okapat, tak aby papír zůstal vlhký. Papír poté umístěte do poloviny připravené krabice, zbytky papírků si schovejte na později. Teď už stačí umístit žížalky do nového bydlení s čímž platí, že na 30 litrovou nádobu budete potřebovat okolo půl kila žížal. Teď už jen stačí přidat vrstvu organického odpadu, jako jsou odřezky od zeleniny a ovoce, vaječné skořápky, čajové sáčky, to vše slouží jako potrava pro vaše nové obyvatele bytu. Důležité je držet váš kompostér v pokojové teplotě a pravidelně je krmit odpadem. Celý proces proměny odpadu na hlínu může trvat kolem 12 týdnů. 

Pokud si chcete usnadnit práci na internetu naleznete překrásné a stylové kompostéry.

https://www.gardners-eshop.cz/kompostery/vermikomposter-urbalive--slonova-kost/

Nezapomeňte, že rostliny pro fotosyntézu potřebují především dostatek světla, takže pokud nedisponujete balkonem umístěte vaše rostlinky na světlé místo. Pokud ani to není možné nezoufejte můžete si pořídit umělé světlo, které sice nikdy nenahradí slunce, ale rostlinám postačí. V obchodech můžete pořídit několik typů osvětlení pro růst rostlin. Nejčastěji jsou využívané pro zahrady v bytě fluorescenční žárovky, které nabízí plné barevné spektrum světla. Nejvhodnější pro růst bylinek je modré světlo, které podporuje růst listů. Naopak pro rostliny s květy a plody využijte spíše teplé červené světlo. Poohlédněte se po LED žárovkách, které jsou speciálně určené pro růst rostlin. Také k osvětlení si můžete pořídit časovač, který vám usnadní ovládání délky a vhodné doby.

Na další články s tipy na zelenější život se můžete těšit zase příště.