Vykročte do roku 2022 lépe, radostně a udržitelně

Vykročte do roku 2022 lépe, radostně a udržitelně

Anna Fenclová

Vykročte do roku 2022 lépe, radostně a udržitelně

Do nového roku se změnami pro lepší budoucnost

Věřím, že nejsem sama, kdo s každým novým rokem cítí potřebu určitých změn v životě, touhu posunout se dál a stát se lepší verzí sebe sama. S prvním dnem v roce tak přichází i závan čerstvé energie, motivace žít lépe, udržitelně a s vyhlídkami na krásnou budoucnost. Jak ale neztratit vůli a opravdu zlepšit náš život dlouhodobě?

Dávejte si malé cíle

Začněte pomalu a dobře si rozmyslete vaše cíle. Začněte například do práce místo automobilu využívat hromadnou dopravu nebo kolo. Vyzkoušejte si ale nejdříve třeba jen dva dny v týdnu, ať je změna postupná a pohodlná. Každý váš krok vás musí dělat šťastnými, ale pozor ne na úkor ostatních (lidí, zvířat, planety). Nestávejte se hned veganem jen proto, že je to šetrnější vůči planetě. Vyzkoušejte ze začátku třeba jen pár veganských nebo jen vegetariánských jídel týdně. I malá změna se počítá a radikální kroky a zákazy ve vás mohou vyvolat negativní pocity a vaše odhodlání pro změnu naprosto zničit.

Myslete na budoucnost, ale žijte v přítomnosti

Všude slyšíme strašáky ohledně budoucnosti naší planety a celého lidstva. A i od příbuzných slyšíme pobídky, ať myslíme na budoucnost a děláme tohle a tamto. Ano je důležité dělat určitá rozhodnutí s myšlenkami na budoucnost, ale také je důležité být stále nohama na zemi a v přítomném čase. Šetřete si na budoucnost, ale nepřestávejte žít a buďte šťastní. Je to ohrané klišé, ale tak pravdivé. Prostě všeho s mírou. Pokud vás ale šťastnými dělají pouze nové věci a financí na vaši budoucnost se nedostává, je potřeba řešit problém vaší závislosti na materiálních věcech.

Ve dvou se to lépe táhne

Zkuste přesvědčit svého partnera nebo někoho z vašich blízkých ať se k vašim zelenějším krokům přidá.  Společně strávený čas bude blahodárný pro vaši psychiku. Můžete spolu trávit cesty do práce, nákupy na farmářských trzích, v secohandech a sdílet přitom své myšlenky.

Odměňujte se časem sami pro sebe

Nezapomínejte ve snaze zlepšit svět ale ani sami na sebe. Věnujte sobě a svým zálibám dostatek času a prostoru. Nespěchejte na sebe ani na své okolí. Změny ve vašem životě vám musí dělat radost.

Už dávno je zcela jasné, že veškeré klimatické změny a problémy jsme si zavinili sami a jedná se téměř o nerozmotatelné klubko příčin a následků. Možná se zdá, že s tím obyčejný smrtelník nemůže nic dělat. Apelujeme ale na to, že změna je v každém z nás, a i v drobných krůčcích, jako je recyklace, omezení nákupů, snížení spotřeby jídla a masa, podpora lokální a udržitelné výroby, regenerativní zemědělství a mnoho dalšího.