V jednoduchosti je krása

V jednoduchosti je krása

Andrea Špálová

V jednoduchosti je krása

Kolikrát se nám stává, že chceme zařadit nejrůznější změny do našeho života- začít žít zdravěji, hýbat se více, začít vařit nebo uběhnout maraton, a tak se do všeho vrháme po hlavě. Vezmeme si k srdci nejrůznější rady z internetu a sociálních sítí, ideálně všechny najednou. Tak přece budu mít nejlepší výsledky ne? Proč nedělat maximum co můžu? Hned vám vysvětlím proč bychom se toho “maxima” měli raději vyvarovat.

V momentální situaci, kdy jsme ve většině případech stále doma, máme tendenci měnit náš životní styl o 180 stupňů. Aneb kdy jindy zařadit všechny ty změny když ne teď. 

“Tak jo. Konečně zhubnu a dostanu se do perfektní kondice. Alespoň těch 5 kg dolů dám. Vyřadím ze své stravy cukr, mouku, olej. Radši i ovoce, tam je hodně cukru. A pro všechny případy i sacharidy, po nich se přece tloustne. Tak budu rovnou keto, ať je to jednodušší. No a abych to všechno zvládla a nejedla celý den, vyzkouším to přerušované hladovění. Budu jíst jen mezi 16.-20. hodinou. A tedy mimo to si dovolím vodu s citrónem v 6, ve 12 a v 15 odpoledne. Někde jsem četla, že to pomáhá hubnutí. Ale nepřeruším tak ten svůj půst? To nevadí.”

“A taky budu 5x týdně cvičit doma, každý den běhat 5 km a každý večer jógu. Alespoň hodinu a pořádně se u ní zapotit. To je přece tuk co potím. A měla bych cvičit v chladné nebo vytopené místnosti? To si musím ještě najít na internetu!”


Už těmito pár větami by se Vám měl v hlavě spustit alarm, že není něco v pořádku. A není to to problém vytopené místnosti na jógu nebo jestli citrónová voda přeruší půst.


Ztraceni mezi všemi těmi informacemi na Instagramu a nerůznějšími studiemi, která každá tvrdí přesný opak té předešlé. Jsme zavaleni doporučeními a zaručenými radami jak na onen či jiný problém a cíl. A to vše má za následek přílišné analyzování a překombinování nejrůznějších změn v našem jídelníčku, tréninku a životě. 

Výsledek? Nejsme schopni se posunout nikam dál, nevidíme žádné výsledky, protože jsme si udělali vše až příliš komplikované, více než je zapotřebí. 

A věřte, že pokud se v některých těchto bodech poznáváte, nejste sami. S rostoucím vlivem internetu a sociálních sítí je na nás ze všech stran vyvíjen čím dál tím větší tlak a tolik informací, že nemáme šanci je vstřebat. Jsme ztracení sami v sobě a nevíme čemu věřit a čemu ne.

Na každou studii, která potvrzuje jednu teorii existuje jiná, která ji vyvrací. Na každý argument je tu vždy druhý, který mu oponuje. Vedle každé “zázračné” diety existuje další, která je ještě složitější a více omezující než ta předešlá. A odpověď na to všechno?


Jednoduchost

Přestaň se strachovat těmi zanedbatelnými detaily a místo toho se zaměř na zdravé, udržitelné návyky o kterých víš, že jsi schopen je dodržet. Začni těmi, které budou mít ten největší vliv. Hýbej se více, jez více zeleniny, pij více vody, spi minimálně 8 hodin denně.


Tohle jsou ty změny, které fungují! Ale nejsou “zázračné” a ani nezabírají přední stránky časopisů, nikdo o nich nemluví. 


Pokud chceš zhubnout, nemusíte cvičit jako voják v bojové přípravě. Nemusíte být keto ani jíst zázračné gumíky na hubnutí či pít zeštíhlovací čaje. Potřebuješ odhodlání, soustředěnost, ale hlavně- vytrvalost. Musíš věřit tomu procesu. Výsledky chtějí čas, je ale potřeba začít a vytrvat, aby mohly přijít. 

Důvod proč žádný z těch “zázračných” hubnoucích programů ani diet nefunguje je ten, že jsou neudržitelné pro normálního člověka. Maximálně skončíš a s hlavou dole se vrátíš zase tam, kde jsi začal.


Jako se vším v životě, čím jednodušší si to uděláš, tím jednodušší bude se toho držet dlouhodobě.

Ať už se bavíme o fitness nebo o jakékoliv jiné oblasti života. Čím méně těch pravých přátel budeš mít, tím více se jim můžeš věnovat. Čím méně koníčků budeš mít, tím více času a energie do nich můžeš vložit. Snažme se si nekomplikovat ten náš život zbytečně moc. Najděme tu krásu v jednoduchosti. Někdy ke štěstí nevede ta nejsložitější cesta, my jenom nevěříme, že by mohla být tak jednoduchá.