UPCYKLACE: Nevyhazuje a vdechněte starým kouskům nový život

UPCYKLACE: Nevyhazuje a vdechněte starým kouskům nový život

Nikola Havlíčková

UPCYKLACE: Nevyhazuje a vdechněte starým kouskům nový život

Káva, víno, foťák, second handy, jehla a nit. To jsou věci, které jsou nejvíce spjaty s mou osobou. Jako milovník pomalé módy a upcyklace jsem se před pár lety odvážila ke koupi šicího stroje a zkoušela upcyklovat oblečení zakoupené v second handech. Nejčastěji používaným materiálem mi byly pánské košile velkých rozměrů, jež jsem přetvářela v topy s odhalenými rameny, v šaty nebo v praktické tašky. Postupem času moje záliba v upcyklaci a ruční výrobě rostla, k šicímu stroji jsem přibrala vyšívací obruč s bavlnkami a propadla vyšívání. Na základě svého obdivu ke slow fashion zdobím košile, halenky, trička a mikiny (ze second handů) minimalistickými výšivkami, čímž se snažím dát jim druhou šanci na život v něčím šatníku. Slow Fashion je tedy i mým tématem a ráda přinesu další způsob, jak se stylově oblékat, ale nezatěžovat naši planetu.

Foťák mi doslova přirostl k ruce už v pubertě. Záliba ve focení během let přerostla v profesi a nyní mě společně s hraním si se slovy živí. Okolí svou prací ukazuju, že člověk může dělat, co ho baví. A jsem za to nesmírně vděčná.

Oblékání coby naše každodenní činnost prochází různými změnami pod vlivem společnosti a trendů. Prvotní funkcí oděvů byla ochrana těla před chladem. Od této pravěké praktiky se společnost vyvinula až do stádia, kdy je oděv vnímán jako vizitka jistého postavení či hravé vyjádření sebe sama. Módní průmysl dnešní doby je však ovlivňován problémem, který v dřívějších dobách nebyl až tak zjevný a v dobách velmi dávných dokonce ani neexistoval. Řeč je o odpadu. O ohromném množství odpadu, jehož existence se odráží ve spoustě odvětvích, ne pouze v tom oděvním. Za vytvářením odpadu v oděvním průmyslu je neustále zrychlující tempo módního průmyslu, které chrlí nesmyslné množství oděvů, jež v podstatě ani nemáme šanci během svého života všichni unosit. V reakci na rychlé tempo výroby oděvů založené na fast fashion principech, jejichž hlavním cílem je především ekonomický zisk, vznikl k této skutečnosti protipól v podobě slow fashion. S pomalou módou se do povědomí společnosti dostala i udržitelnost a zájem o ekologické otázky.

V souvislosti (nejen) s tím, jaké má textilní průmysl dopady na životní prostředí, vzrostl zájem o zásah či nápravu v této věci. A to jak v případě jedinců, menších firem, tak i větších organizací. Zaměříme-li se na to, jakým způsobem lze odpad v podobě oděvů minimalizovat, dostaneme jasné řešení – najít cestu, díky níž budou věci, které by se mohly stát odpadem, od tohoto osudu ještě o nějakou dobu odvráceny. V takovém případě se jedná o proces zvaný upcyklace. Základem tohoto procesu je jakési znovuvdechnutí života věcem, které byly odsouzeny k vyhození, za účelem prodloužení jejich životnosti, a především za zmíněným účelem záchrany věci před tím, aby skončila na skládce či ve spalovně. Výrobky jsou tímto procesem upravovány do produktů vyšší kvality. Upcyklace je tak jedním ze symbolů ekologie, neboť díky ní není vytvářen odpad, což má za následek i snížení negativních dopadů na životní prostředí.

Upcyklační procesy bývají často chybně zaměňovány s procesy recyklačními. Rozdíl spočívá v materiálech, které se během nich používají. Zatímco upcyklace používá materiály a jejich zbytky, které se odpadem prozatím nestaly, byť k tomu mají nakročeno, recyklace pracuje s již vytvořeným odpadem. Upcyklace navíc zhodnocuje nevyužité věci a přidává jim na vyšší kvalitě, jak napovídá anglická předpona, up. Kdežto recyklačním procesem, zpracováním odpadního materiálu, se vyrábí produkt kvality na stejné úrovni. To znamená, že pokud bude staré tričko, které má například nějakou vadu, kvůli níž už není umístěno v šatní skříni, přešito v praktický vak, který může posloužit například k ukládání kosmetiky, upcykluje se tím. Pokud by se látka tohoto trička rozmělnila, posléze z vláken utkala látka totožná a z ní se nakonec ušilo tričko nové, jednalo by se o recyklaci. Problémem recyklace je fakt, že se nedá aplikovat na všechno. Existuje spousta materiálů, které zkrátka naše společnost nemá šanci recyklovat a tím pádem neustále vytvářejí nový odpad. V případě upcyklace lze pracovat prakticky s jakýmkoli materiálem.

Dát něčemu starému a nevyužitému novou podobu není jen dobrý skutek v rámci zodpovědnosti k planetě, ale i zábava. Z textilií lze upcyklovat opravdu cokoliv. Od šatů, halenek, sukní, kalhot až po ručníky, utěrky a prostěradla. Stačí mít pár pomůcek v podobě nůžek, nití, jehel a případně i šicího stroje.

Už vás nebaví šaty, které jste si před pár lety koupili? Můžete je předat na místo, kde ještě najdou uplatnění. Nebo je právě v duchu upcyklace přešít. Fantazii se meze nekladou, a tak se nebojte žádné změny. Jednoduše můžete šaty v pase rozstřihnout, ze spodního dílu vytvořit sukni a z horního halenku či tílko. Vytvoříte tak nové produkty, které budete mít možnost kombinovat s dalšími kousky vašeho šatníku. Skvělým materiálem pro upcyklaci jsou například velké pánské košile, z nichž se dají vytvořit off shoulder topy, tílka, halenky různých střihů, které můžete kombinovat s legínami Circlle, kterou jsou vyrobeny z recyklovaných materiálů.

Máte na svém oblíbeném tričku skvrnu, které se nemůžete už po několikátém vyprání zbavit? Nemusíte tričko hned vyhodit. Stačí skvrny zamaskovat nějakou zajímavou výšivkou. Inspirujte se třeba na Pinterestu. Pro upcyklaci vyšíváním je potřeba kopírovací papír, díky němuž se přenese obrázek na tričko, vyšívací bavlnky v libovolných barvách, jehla, vyšívací obruč pro snazší práci a nejlépe i podkladový papír pro zpevnění.

Bytový textil rovněž dokáže dobře posloužit. Oblíbené povlečení má po letech neustálého používání nějakou vadu? Nevadí! Pokud vadu nelze jednoduše opravit, rozstříhejte povlečení na kusy a vytvořte z látky něco úplně nového. Některé typy látek budou vhodné k přešití na oblečení, jiné si ponechají nálepku bytové textilie. Z peřinového povlečení tak může vzniknout kromě šatů i povlečení na několik menších polštářů, které posléze vyzdobí buďto postel pro příjemnější spánek nebo křeslo pro ještě větší požitek z četby nebo vychutnávání oblíbené kávy. V případě, že je nějaký bytový textil ve špatném stavu, může být upcyklován na hadry a utěrky, a ještě skvěle nějakou dobu pomůže během úklidu. 

Ze zbytků různých materiálů je možné vytvořit například girlandy, které se budou hodit jako dekorace na oslavách narozenin či vítání nového člena do rodiny. Po vzoru patchworku, tedy sešití několika látek s rozdílnými vzory a barvami, může vzniknout přehoz na postel. Záclony přešité v pytlíčky najdou své uplatnění během bezobalového nakupování ovoce, zeleniny, oříšků či pečiva.

Na další tipy pro udržitelnější způsob života zase příště!