Udržitelný šatník: jasně a chytře!

Udržitelný šatník: jasně a chytře!

Anna Fenclová

Udržitelný šatník: jasně a chytře!
Žít uvědoměle, ekologicky a udržitelně je občas opravdu náročné a každému se především v začátcích hodí pár rad a tipů. Věděli jste například, že být ekologický neznamená pouze třídit odpad a nepoužívat chemické prostředky? Každý člověk na světě svým počínáním a chováním zanechává na světě svůj otisk a bohužel také uhlíkovou stopu. Pro vysvětlení pojmu Uhlíková stopa použijeme definici: Jedná se o je nepřímý ukazatel spotřeby energií, výrobků a služeb. Měří množství skleníkových plynů, které odpovídají určité aktivitě či výrobku (1).

Například velký vliv má i to, že si každý týden jedete autem koupit nový kousek oblečení v akci z velkého nákupního řetězce, který vyrábí oblečení na druhé straně planety. Tento kousek nestojí nejepouzen výhodných 200 Kč, ale mnoho úsilí, ropy, vody a mnoho dalšího. 

 

Jak tedy nakupovat, co nejméně a být stále šik? Za nás v Circlle je základem tzv. capsule wardrobe. Jedná se o minimalisticky řešený šatník, který se skládá z pár kousků, které jsou nadčasové, kvalitní a můžete je tedy nosit stále a stále dokola. 

Základem udržitelného šatníku jsou především skvěle padnoucí kousky. Důležitější, než jakýkoliv trend je to, aby vám oblečení sedělo a vy se v něm cítili skvěle. Trendy přicházejí a odcházejí, ale skvěle padnoucí džíny mohou být s vámi i několik desítek let.

Dalším důležitým pravidlem je kvalita každého kousku vaší skříně.  Nechce se vám platit za tričko 1000Kč, když víte, že jinde na první pohled velmi podobné seženete za 200 Kč? Jenže pokud se u vašeho vysněného trička koupeného za 200 Kč po pátém praní uhnou švy nebo vyblednou barvy, je téměř nenositelné. V tuto chvíli zjistíte, že kvalitnější kousek z Bio bavlny za vyšší cenu vás nakonec vyjde levněji. Pro zjištění reálné ceny vašeho oblečení existuje technika výpočtu cost per wear, kdy si cenu daného kousku vydělíte počtem dní, kdy jste ho měli na sobě. Pokud tričko za 1000 Kč jste měli na sobě 50x a oproti tomu to za 200Kč jste mohli mít pouze 5x, tak zjistíte, že cena CPW kvalitnějšího kousku je 20 Kč a cena CPW levnějšího je 40 Kč. Zapamatujte si tedy jednoduchý výpočet cost per wear= zaplacená cena daného kousku oblečení / počet dnů nošení a nakupujte chytře!

Kombinovatelnost je jedno z dalších pravidel udržitelného šatníku. Nepodléhejte trendům a vybírejte jednoduché a nadčasové kousky, které budou kombinovatelné s velkou částí vašeho oblečení. Tohoto pravidla se držte především u základních kousků jako jsou džíny, kalhoty, kabáty nebo saka.

 

A jaké jsou za nás základní kousky udržitelného šatníku?

Jakožto aktivní ženy nedáme dopustit na kvalitní legíny, které využijeme nejen na sport, ale i jako pohodlné oblečení do města. S velkou mikinou a skvěle padnoucími legínami nešlápnete vedle.

Dalším nepostradatelným kouskem jsou samozřejmě nestárnoucí džíny. U nich si dávejte velký pozor na to, aby vám perfektně seděly a lichotily vašim křivkám.   Bílé, černé a béžové tričko jsou hlavní prvky udržitelného šatníku. Skvěle se hodí pro vaše volnočasové chvíle, ale i pod sako do kanceláře. Vybírejte hlavně kvalitně.

Pro vaše formální aktivity určitě budete potřebovat klasickou bílou košili a sako. Vybírejte pečlivě materiál, ve kterém se nebudete příliš potit a také střih, který bude sedět vaším proporcím. 

Na jaro i podzim oceníte univerzální trenchcoat, který se hodí k formálním ale i casual outfitům. Circlle tip: nadčasový béžový kabát midi délky sluší každému.

Tipy koho sledovat:

1. Pokud vás zajímá udržitelná móda rozhodně sledujte účet Slowfemme přinášející kreativní tipy a informativní obsah. https://www.instagram.com/slowfemme/

2. Inspirativní a nadčasový šatník má také Tereza Hodanová.

     Na další tipy se můžete těšit zase příště!

    (1)  https://ci2.co.cz/cs/co-je-uhlikova-stopa