Udržitelné Vánoce uleví vám i naší planetě

Udržitelné Vánoce uleví vám i naší planetě

Anna Fenclová

Udržitelné Vánoce uleví vám i naší planetě

Toho, jakým problémem je současný stav našeho životního prostředí jsme se dotýkali již v několika článcích. Doufáme, že tento fakt si uvědomuje opravdu každý. Jakýkoli náš krok na této pláněte má své důsledky a my bychom si toho měli být vědomi. Nekonečná spotřeba igelitových pytlíků, silonky na jedno použití, nakupování místo zábavy nebo nestálé plýtvání jídlem, to všechno má dopad na stav naší planety. Každý krok ke změně se počítá. Zkuste letos Vánoce trávit zase o trochu lépe. Navrhněte vaší rodině nekonzumní a udržitelné Vánoce. Jak na to? Základní instrukce vám přinášíme dále.

Tradiční kapr

Víme, že tradice jsou pro většinu Čechů základním kamenem Vánoc a osmažený kapr s bramborovým salátem k tomu prostě patří.  Nemusíte se připravovat o vaší tradici a porci kapra si s radostí, a hlavně vděčností dopřejte. Nicméně ruku na srdce, kolik z vás zadělává bramborový salát ve škopku na prádlo a nekonečné množství kapra smaží dvě hodiny. Pokuste se omezit vaši spotřebu. Opravdu nemusíte jíst vaše sváteční jídlo ještě tři dny po Vánocích. Anebo zkuste nějaké rostlinné alternativy a recepty, bramborový salát může být veganský a stejně chutný (věřte mi, moje babička se divila a rozdíl nepoznala).

Množství dárků

Zejména vaší peněžence udělá radost, pokud si v rodině nastavíte pravidlo jednoho dárku pro každého. Pocit, že šťastné Vánoce nám dělají dárky a doba, kterou trávíme jejich rozbalováním v nás zasadily marketingové triky prodejců. čas s rodinou a blízkými je to, na čem skutečně nejvíc záleží.

Darujte vlastnoručně vyrobené dárky nebo zážitky

Množství odpadu můžete také snížit tím, že svým blízkým dárek vyrobíte. Ručně pletená šála není náročná a nezahřeje pouze na těle, ale i na srdci. Pokud jste umělecky nadaní, tak příbuzné určitě potěší obraz v pěkném rámu do jejich nového obýváku. A pro ty, kterým láska prochází žaludkem můžete připravit domácí, a především zdravější verzi müsli nebo marmelády. Tuny receptů naleznete na internetu. Možností je spousta. Pro minimalisty je nejideálnější dárek zážitek, ať už je to předplatné do Národní galerie, poukaz do oblíbené restaurace nebo na masáž. Lekce jógy se značkou Circlle i během zavřených studií zajistí například zakoupení členství na Patronu. Více naleznete zde: https://www.patreon.com/circlle?fan_landing=true 

Pro materialisty

Pokud máte v rodině přece jenom nezměnitelné materialisty, pokuste se jim vybírat jejich přání alespoň v udržitelnější formě.  Koupí produktů z recyklovaných materiálů a od lokálních tvůrců potěšíte nejen vaše blízké, ale podpoříte i uvědomělé tvůrce. Recyklované produkty například nabízí značka Circlle. Věnovat také můžete dárky z druhé ruky. Originální kousky oblečení nakupte na Vinted.cz a pro knihomoly je tu služba Reknihy prodávající použité ale zachovalé knížky.


Balení dárků

Luxusní drahé balící papíry jsou již dávno pasé. V kurzu je kreativita. Vyzkoušejte vaše dárky zabalit například do použitých novin, látek, krabic a dozdobte je dostupnými dary přírody, ať už to bude větvička sebraná ze země, šiška nebo jmelí. Pokud však obdržíte dárky v balícím papíru, rozbalujte je opatrně, ať je můžete využít i příští rok.

Stromeček

Krást smrčky v lese patří k vánočním tradicím už jen v reklamě na Kofolu. V dnešní době si stromeček můžete koupit v květináči a po Vánocích ho zasadit v lese či na zahradě, nebo si ho dokonce můžete pronajmout. Více o pronájmu stromečku na Pronájem vánočních stromků.

Zní to jako klišé, ale až objevíte opravdovou podstatu Vánoc, nebudete je chtít trávit jinak.