Udržitelné vánoční dárky

Tipy na udržitelné a české vánoční dárky

Anna Fenclová

Udržitelné vánoční dárky

Minulý rok jsme publikovali návod, na to, jak zažít udržitelné Vánoce. Apelovali jsme především na ekologické balení dárků, problematiku stromků či šetrné vaření. Více si můžete nalézt zde. Nyní především pro ty, kteří se asi nikdy nedokáží vzdát pevných krabiček s překvapením a pro neústupné materialisty přinášíme seznam tipů na udržitelné vánoční dárky.

Lokálně

V tomto nejistém covidovém období více než, kdy jindy musíme podpořit lokální výrobu a drobné podnikatele, kteří tvoří naši českou kulturu a kvalitní tuzemské kousky. Vyhněte se nákupům od přeprodejců nebo dokonce dovozu z Číny a dalších podobných zemí, kde nadnárodní konglomerace vykořisťují tamní dělníky a výrobce. Snížíte tím svou uhlíkovou stopu a podpoříte drobné podnikatele a konkrétní osoby, se kterými se můžete dokonce i setkat. 

Kosmetika Poetiko 

Malá československá značka přírodní kosmetiky Poetiko přináší nejen kvalitní a funkční kosmetiku plnou zázračných bylinek, ale také možnost v naší uspěchané době zpomalit. Podpořte lokální výrobu a ponořte se do vůně bylinných esenciálních olejů a kosmetických rituálů všedního dne.

Šťastné a Pletené

Oslavme oblíbenou aktivitu našich babiček a pořiďme si stylový a zároveň hřejivý kulich od Popletla. Na míru můžete pletené čepice a háčkované čelenky z přírodní vlny můžete objednávat skrz zprávy na Instagramu🧶.

Vůně papíru

Pro oldschool milovníky papírových diářů doporučujeme praktické a oku lahodící diáře od Papelote. Mají různé velikosti a styly, takže si vybere opravdu každý.

Vlastní výroba

Nenechte se mýlit, nejen děti, ale i dospělí ocení vlastnoručně vyrobené dárky od srdce. Umíte malovat, vyrábět keramiku, háčkovat, vařit nebo šít? Využijte toho. Mlsné jazýčky ocení například domácí granolu s ořechy v pěkné dóze, věčně zmrzlí budou zase milovat upletenou šálu či palčáky. Stačí trocha šikovnosti a času.

Zážitky

Snad to není jen naše bublina, ale máme pocit, že zážitkové dárky stále rostou na popularitě. Svezte se s udržitelným trendem, který nezahlcuje naší planetu stále novými výrobky. Skvělá večeře, divadlo, kino, užijte si smysluplně strávený čas s vašimi nejbližšími. Vyzkoušejte například pravou hradní hostinu v nádherné restauraci Kuchyň u Pražského hradu, získáte tak zážitek na celý život.

Darujte dobro

Pro ty, kteří myslí více na ostatní než na sebe je ideální dárek v podobě daru na charitu jeho jménem. Obdarujete tak nejen své blízké, ale i lidi, kteří to opravdu potřebují. Zvolte například iniciativu Ježíškova vnoučata, pomocí které můžete obdarovat osamocené seniory v domovech důchodců.