Módní průmysl v pandemické době

Módní průmysl v pandemické době

Anna Fenclová

Módní průmysl v pandemické době

Možná máte témat ohledně COVID-19 již plné zuby. Cítím však povinnost vás přece jenom o dalších informacích spojených s pandemií seznámit. Světová pandemie ovlivnila, nebo dokonce ochromila téměř každého na planetě.  Není tedy divu, že zasáhla také oděvní průmysl. 

Nejde pouze o to, že se snížily prodeje kvůli zavřeným prodejnám. Ruku na srdce tento dopad naší planetě, a v mnoha případech i lidem pomohl. Nicméně jde také o to, že se některým firmám rapidně snížily nebo dokonce zastavily primární příjmy, a tak provedli určitá opatření. U některých šlo o fatální následky a museli ukončit své podnikání, tak jako například české firmy Pietro Filipi nebo Kara. Zahraniční Camaieu například zavřelo všechny prodejny v České republice.

Dalším dopadem vypuknutí pandemie COVID-19 bylo, že světové módní značky odmítly platit za zboží v hodnotě více než 16 miliard dolarů. Když pandemie zasáhla Evropu a USA a stále více obchodů bylo zavřeno, tak značky a maloobchodníci začali tlačit rizika dolů v dodavatelském řetězci – k výrobcům. Provedli tedy zrušení všech objednávek zadaných před krizí, některé z nich již byly dokonce odeslány. To finančně zdevastovalo některé továrny, které musely za tyto objednávky platit všechny náklady přes ty na textilie, další výrobní materiály nebo dokonce na dopravu. Tak se stalo, že mnohým nezbyly peníze ani na výplatu svých zaměstnanců. Tisíce lidí především v Asii přišlo o příjmy a u některých šlo skutečně o jediný zdroj financí v rodině. Pandemie tak měla velmi negativní vliv především na etickou stránku módního průmyslu. V Bangladéši šlo například o 1 089 oděvních továren, kterým byly zrušeny objednávky v hodnotě zhruba 1,44 miliardy dolarů kvůli vypuknutí koronaviru. [1]

Výzva #PayUp

Z tohoto důvodu vznikla výzva na sociálních sítích #PayUp, která vyzývá firmy, za pomoci jejich označení a využití hashtags #PayUp a #PayYourWorkers, aby zaplatily za své objednávky. Zapojte se i vy, hledejte informace o módních firmách a sledujte, zda vaše oblíbená značka zaplatila za objednané zboží zde a popřípadě je vyzvěte, ať tak učiní. Více se dozvíte zde: https://cleanclothes.org/campaigns/payup

Z důvodu bezpečnostních opatření a nemoci zaměstnanců se někde zastavil nebo výrazně zpomalil celý dodavatelský řetězec, a tak bylo mnoho zákazníků překvapeno, že své objednávky dostávaly s obrovským zpožděním. Buďme tedy trpěliví k našim prodejcům.

Dalším faktorem, který se projevil v souvislosti s následky Covid-19 bylo zdražování. Dodavatelé potřebovali zajistit množství příjmů, a tak zdražili své materiály, nebo zvýšili minimální objednávky materiálů.

Co můžeme dělat?

V této době více než kdykoliv předtím musíme dbát na to, jak a kde se naše oblečení vyrábí, podporovat naše lokální tvůrce. Zeptejte se #WhoMadeMyClothes, nebo požadujte, aby módní značky chránily pracovníky v dodavatelském řetězci a platily jim za vytvořené produkty #PayYourWorkers.  Postavme se za etickou módu a neignorujme problémy s módou spojené!    

[1] https://www.fashionrevolution.org/covid19/