Kam za udržitelnou módou?

Kam za udržitelnou módou?

Ester Sidibe

Kam za udržitelnou módou?

Kam za zodpovědnější módou?

 Sustainable se v módě stalo  jedním z nejvíce skloňovaných pojmů roku 2019. Přinášíme pár tipů na místa nebo lokální značky, kde si užíváme zodpovědnější nákupy právě my. Mohou vám posloužit třeba k nákupu posledních vánočních dárků nebo jen tak pro radost.

  1. SECOND HANDY

Častokrát nás přepadne touha nebo potřeba po nových módních kouscích. Než ale vyrazíme do klasických obchodů, můžeme se zamyslet, zda bychom obdobný kousek náhodou nepořídili tzv. “z druhé ruky”. Second handy dnes najdeme téměř v každém větším městě. Někdy se to na první pohled může zdát beznadějné, najít zde něco, co unosíte a bude to odpovídat vašim představám. Ale věřte, že pokud si s prohledáváním dáte trochu načas, podaří se vám najít plno pokladů. Budete tak moci nosit jedinečné kousky, které vydrží a  které nemá na ulici každý druhý. A to za to stojí, no ne? 

 

Kamenné prodejny

Textil House

Mezi stálice kamenných secondhandů patří jednoznačně Textil House. Počátek brandu sahá až do roku 2010 a k letošnímu roku v Praze naleznete 11 poboček. Každých pár měsíců Textil house dává do oběhu novou kolekci.  Navíc nově do některých prodejen zařadil sekci Vintage. Při konci každé kolekce tento second hand pořádá obrovské výprodeje, kde seženete oblečení klidně za 10 Kč. 


Second Hand Market 

Second Hand Market najdete na Vinohradské přímo naproti obchodnímu centru Flora. Oproti jiným second handům se liší především tím, že každý kousek nemá svou jedinečnou cenu, ta se totiž určuje podle váhy. 

 

Online prodejny

Krom kamenných second handů v posední době zažívají velký boom online vintage shopy, a to především skrze sociální sítě.


Lula Vintage

Instagramový vintage shop, za kterým stojí krásná a šikovná Lucie Kratochvílová. Lula si zakládá především na kvalitě, za kterou stojí pečlivá preselekce každého kousku. 


1981

Online vintage store, který funguje opět na principu preselekce secondhandových kousků. 1981 pořádá pravidelné pop-ups v Oldřichově ulici v pražských Nuslích. Určitě stojí za to je navštívit, konkrétní datumy najdete vždy na jejich webových stránkách nebo sociálních sítích. 

 

       2. LOKÁLNÍ NÁVRHÁŘI A ZNAČKY 

Udržitelnost jde ruku v ruce s lokálností. Když se proto člověk rozhodne konzumovat módu zodpovědněji, dalším krokem po nošení něčeho, co již bylo nošeno je podpora lokálních, v našem případě českých nebo třeba slovenských, návrhářů a značek. Mezi českou společností panuje určité stigma ohledně ceny za oděvy od menších lokálních návrhářů. Věřte mi ale, že vyšší cena má svůj důvod. Nejedná se totiž o masovou produkci. Investice do jednoho kvalitního kousku se vám rozhodně vyplatí více, než nákup “horkou jehlou” vytvořených bezejmenných fast fashion oděvů. 

Mezi mé tipy na české návrháře a brandy patří např. Odivi, LaFormela, Božidara, Naut nebo Bohempia

 

     3. CONCEPT STORES 

V posledních letech v českých vodách slaví úspěch i tzv. concept stores, obchody, které nabízí široké spektrum zboží, od módy až po design. Jsou ideálním místem právě třeba k nakupování vánočních dárků, najdete zde totiž plno zajímavých produktů od různých menších či větších značek. Příkladem takových konceptů je např. Nila Store nebo Shop Up Stories. 

 

Jak tedy na zodpovědnější nákupy oblečení? Někdy si je nejprve stačí dvakrát promyslet. Začít uvažovat nad tím, zda danou věc opravdu potřebujeme, je klíčem k zodpovědnější přístupu k nakupování obecně. Když něco nového potřebujeme, tak zkusme dávat třeba druhou šanci oblečení ze second handu nebo sáhněte po lokálních kouscích, které s námi přežijí nejedny Vánoce. Vždy se můžete řídit jednoduchým heslem: quality over quantity.

Autor: Ester Sidibe