Circlle

Jak probíhá výroba Circlle produktů?

Anna Fenclová

Circlle

Velmi často přichází do Circlle dotazy, jak je to se výrobou. Proto jsme se rozhodli toto téma a celý proces tvorby značky Circlle osvětlit. Je důležité mít na paměti, že lokální výroba a férové podmínky se sebou nesou paradoxně daleko vyšší náklady než, když výroba v dalekých zemí, jako například v Asii. Cena práce je v České republice daleko vyšší než právě například v Asii či v jiných rozvojových zemích.

A jak je to tedy s tvorbou produktů Circlle?

V Circlle přichází první nápady a první návrhy nových kousků přímo od zakladatelky značky. Dává si záležet, aby všechny produkty nesly stejnou myšlenku a rukopis Circlle. Své vize předává stálé designérce, která podle prvních skic vytvoří návrhy, ze kterých zakladatelka vybírá ten nejlepší. Následně přichází výběr materiálů.

Materiál je jednou z nejdůležitějších součástí značky Circlle. Vždy se snažíme najít ty nejekologičtější nejšetrnější materiály a zároveň zachovat funkčnost produktů. Látky opět vybírá sama zakladatelka, tak aby udržela vysokou kvalitu všech produktů Circlle. Důležitým kritériem výběru je recyklovanost textilií, udržitelnost výrobce a lokalita jejich výroby. Hlavní podmínkou je výroba materiálů v Evropě. Circlle nikdy nebude volit kvantitu před kvalitou a dovážet materiály z Asie jen pro nízkou cenu. Po výběru materiálů následuje již proces šití.

Všechny produkty Circlle se šijí v České republice a konkrétně ve dvou dílnách na Moravě. Produkty z ekologický materiálů ale šité v Asii totiž nejsou udržitelné v pravém slova smyslu. Neetická výroba a dovážení produktů přes celý svět jsou hodnoty, které bude Circlle nikdy podporovat. České šicí dílny kontaktuje přímo zakladatelka. Samotný proces výroby si nastavuje poté sama dílna.  V konečné ceně produktů se projektuje nejen cena primárních materiálů, výroby, ale i cena za skladování, štítky, potisky, převoz a další faktory. Bývalo běžné si na kvalitní oblečení šetřit.

Production

Po kontaktování dílny přichází na řadu již šití a vzorkování. Samotné ušití nové kolekce je poměrně rychlé, ale velmi záleží na kapacitě dílny. Například během covidu byl velký problém s výrobou a množstvím lidí, kteří mohli pracovat. Vzorkování je velmi dlouhý, ale důležitý proces, kdy se produkt řeší a upravuje do nejmenších detailů, a to do té doby, než vznikne ideálně padnoucí kousek. Vzorkování může trvat od jednoho až do šesti měsíců. Proces finálního šití trvá cca od tří do šesti týdnů. Mnoho detailů, ze kterých se Circlle kousky skládají řeší zakladatelka sama. Jde například o štítky, nitě, potisky, loga a další. Tyto prvky je potřeba zajistit v jiné české dílně, která se na tyto detaily specializuje.  

Většinou celková realizace Circlle kolekce od prvního návrhu po dodání prvnímu zákazníkovi trvá od 4 do 8 měsíců.

Je mnoho aspektů tvorby, které se promítají do cen produktů. Proto je potřeba se se a zamyslet se nad tím, kde jsou všechny náklady při koupi trička z Primarku za 40 Kč?

Máte k výrobě Circlle nějaké další dotazy? Napište nám na náš email info@circlle.cz.